Om det här materialet

Det här är en Canvas-kurs om Canvas. Här hittar du material som gör dig självgående och oberoende av stöd från t.ex. universitetspedagogiska enhet (UPE) när du arbetar med att designa och genomföra kurser med Canvas.

Materialet är fördelat på ett antal tematiska moduler, som du ser direkt när du kommer till kursen eller när du klickar på "Hem" längst upp i kursens vänstermeny.

Det finns mycket guidematerial till Canvas, främst på engelska, men också på svenska, från företaget bakom Canvas, Instructure. Innehållet i den här kursen är till största delen hämtat från detta material. En mindre del är material vi själva producerar.

I den här kursen hittar du många länkar till de svenska guiderna från Instructure. Tyvärr är den svenska översättningen inte alltid så bra. Vi har försökt förklara vad som avses när den svenska översättningen är otydlig eller i vissa fall direkt felaktig.

Hör av dig med dina frågor om Canvas till canvas@kau.se.

 

Guidematerial från Instructure

 

Vi som arbetar med Canvas

Vi som arbetar med Canvas på Karlstads Universitet är Markus Schneider, Carl Johan Lövenhamn, Lotta Svenneling och Cecilia Hellekant med stöd av vår administratör Carina Vikström.

Vi som arbetar med Canvas på UPE